Женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска” одржа Велигденски концерт во Стокхолм, Шведска

На 16ти април, првиот ден на чествувањето на големиот христијански празник Велигден, женскиот камерен хор „Св. Злата Мегленска” одржа концерт во катедралата „Св. Матеус”, во Стокхолм. Концертот започна во 18 часот, каде што по претходна најава хорот изведе дел од својот репертоар на композиции со црковна содржина и на барање […]

Предавање на Д-р Лилјана Кочоска – Мареш

Управниот одбор на здружението на својот последен состанок одржан на 1-ви Мај 2023 година, покрај останатото расправаше за остварување на една од планираните точки од планот и програмата за 2023 година, а тоа е предавањето на Д-р Лилјана Кочоска-Мареш на следните две теми: – Контрацепција – Менопауза Предавањето е планирано […]

Женски камерен хор „Св. Злата Мегленска“ во Стокхолм

Локација: S:t Matteus kyrka Датум и Време: Недела, 16-ти Април 2023, 18:00ч Влез слободен Во типичниот сакрален амбиент на црквата „Света Софија“ во Охрид, Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“ вчеравечер приреди прекрасно спиритуално чествување во духот на православното црковно пеење. Велигденскиот концерт под наслов „Воскресение твоје“ се одржа во […]

Предавање

Почитувани членови и пријатели на здружението Даме Груев Стокхолм, нашата наредна планирана активност е предавање на тема од гинекологија Д-р Лиљана Кочоска  Марас е доктор по медицина , врвен гинеколог и истата е наша оддавнешна соработничка и дел од нашето здружение.  И покрај нејзината обемна и пребукирана програма, таа најде […]

Македонска забава

МАКЕДОНСКО ЗДРУЖЕНИЕ ДАМЕ ГРУЕВ СТОКХОЛМ Организира Македонска забава САБОТА 15 ОКТОМВРИ 2022 Midsommargården  Telefonplan 3 Hägersten. Од 20:00 ДО 01:00 часот. Локалот е отворен од 19.00 ч Влезница:     300 кр. за членови и 350 кр за тие што не се членови.   Деца до 10 год бесплатен влез, но до колку […]